جایگزین سازی دیسک کمر نوعی جراحی است که شامل برداشتن دیسک مشکل ساز از قسمت پایین ستون مهره ها و جایگزین سازی ایمپلنت های ستون مهره ای می باشد. این نوع جراحی از بقیه انواع جراحی  از قبیل جراحی فیوژن ستون فقرات به نظر ساده تر می رسد. زیرا بیمار پس از انجام این نوع جراحی زندگی راحت تری را تجربه می کند. این دیسک های مصنوعی، که عموما از پلاستیک یا فلز ساخته شده اند، به منظور تقلید رفتار دیسک طبیعی در ستون فقرات ایمپلنت می شوند.

زندگی بعد از جایگزینی دیسک کمر چگونه است؟

درد خفیف پشت یکی از موضوعات رایج مربوط به سلامت و یکی از دلایل عمده معلولیت به حساب می آید. جایگزین سازی دیسک کمر زمانی مدنظر است که درد مزمن با درمان های فیزیکی یا گزینه های غیرجراحی درمان پذیر نیست. این جراحی دیسک مصنوعی می تواند درد خفیف پشت را درمان کرده، ناهنجاری ها را اصلاح کند، ثبات ستون فقرات را تقویت نموده و عملکرد بیمار را بهبود بخشد.

با وجود اینکه جایگزین سازی دیسک کمر جراحی اثبات شده ای می باشد، بسیاری از بیماران نگران شیوه زندگی خود بعد از انجام جراحی هستند. در اینجا ما در مورد جزئیات شرایط پس از عمل و مشکلات جایگزین سازی دیسک کمر مصنوعی صحبت می کنیم. داشتن اطلاعات کافی به غلبه کلی بر مشکلاتی که شما ممکن است در زندگی جدید خود بعد ازجایگزین سازی دیسک کمر پیدا کنید، کمک می کند.

با خواندن این مقاله، شما تصویر واقع گرایانه ای از زندگی بعد از جایگزین سازی دیسک کمر خواهید داشت.

آیا جایگزین سازی دیسک کمر دردناک است؟

داشتن مقداری درد بعد ازانجام هرگونه عمل جراحی امری طبیعی ست. بنابراین سعی کنید انتظارات واقعی داشته باشید. یکی از بزرگترین دغدغه های بیماران سرو کار داشتن با این درد می باشد. جراحی دیسک کمر مثل ایمپلنت های معمولی ارتوپدی جراحی است که معمولا برای چند روز،  نیاز به بستری شدن در قسمت عمومی بیمارستان و یک سری مراقبت های محتاطانه برای حدود سه ماه در منزل دارد. چیزی که بعد از جایگزین سازی دیسک کمر اتفاق می افتد برای توانبخشی بیماران مهم است. مطمئن شوید که جراح شما برنامه کنترل درد را برای شما طراحی نموده و راهنمایی های بعد از عمل را در اختیار شما خواهد گذاشت.

برای کنترل روند ریکاوریتان می توانید دستورالعمل هایی را در خانه دنبال کنید:

در اینجا چند نکته برای کنترل موثر درد بیان شده است:

  • استفاده از پک های گرمایی یا یخ: جراحی جایگزین سازی دیسک کمر ممکن است باعث ایجاد تورم در اطراف عصبها و زخم شود. شما می توانید از بسته های کمپرس یخ برای کاهش التهاب استفاده کنید. بسته های گرمایی می توانند برای تسکین اسپاسم عضلات مورد استفاده قرار بگیرند. این دستور العمل برای هر بیماری متفاوت است، اما معمولا توصیه می شود بسته ها را 4 یا 5 بار در روز مورد استفاده قرار دهید.
  • با توصیه پزشک داروهای آرام کننده ماهیچه یا ضدالتهاب یا از بین برنده های مقابله با درد برای تسکین درد خود مورد استفاده قرار دهید.
  • مدیتیشن تمرکز ذهن را امتحان کنید. به وسیله کنترل اضطراب خود می توانید قسمتی از درد خود را کنترل نمایید. این متد کاهش استرس را می توانید هرروز برای تسکین درد خود امتحان کنید.

برای چه مدت بعد از انجام عمل جایگزینی دیسک کمر درد خواهید داشت؟

این پرسش یکی از مهمترین نگرانی های بیماران تحت درمان با ایمپلنت های ارتوپدی مخصوصا جایگزینی دیسک کمر می باشد. خبر خوب این است که این درد موقتی بوده و با درمان درد عصب ها از بین می رود. درد شدید مهره های تحتانی پشت در عرض چند هفته درمان می شود. قسمت بیشتر درمان شما در ماه اول اتفاق می افتد.

درنظر داشته باشید که نظارت بر میزان درد برای داشتن زمینه کمک کننده به منظور انجام چک آپ های شما مهم است.

مشکل دیگر در مورد جایگزین سازی دیسک مصنوعی کمر نگرانی بیماران در مورد مدت زمانی است که طول می کشد تا دوباره بتوانند راه بروند. زندگی بعد از جایگزین سازی دیسک کمر در یک فرآیند آرام به وضعیت نرمال بر می گردد. حرکت بعد از انجام جراحی محدود می شود. با این حال شما نیاز دارید که در   روزهای اول شروع به ایستادن و راه رفتن کنید.

نکات کلی در این زمینه به شرح زیر می باشد:

  • شما برای بازیابی تعادل خود نیاز دارید که در روزهای اول با عصا یا واکر راه بروید.
  • جراح ستون فقرات شما ممکن است شما را به حرکات محتاطانه یا تمرین های ملایم تشویق نماید.
  • تمرینات ملایم شامل چرخش های نرم برای تقویت پشت و غلبه بر مشکلات جایگزین سازی دیسک کمر می باشد.
  • عموما اروبیک ملایم برای درمان زخم ها و به منظور بهبود گردش خون و افزایش سطح اکسیژن توصیه می گردد.

شما به جهت کاهش فشار بر روی ستون فقرات ممکن است لازم باشد از ماندن در یک وضعیت به مدت طولانی دوری نمایید. توصیه می شود در بازه های زمانی وضعیت خود را تغییر دهید مخصوصا اگر وضعیتی برایتان دردناک می باشد.

به یاد داشته باشید که برای بازیابی کامل نیرویتان نیاز دارید در طول پروسه ریکاوری فعال بمانید اما باید از فعالیتهای شدید خودداری کنید. در مورد فعالیتهایی که برای حرکت مناسب بعد از جراحی دیسک کمر نیاز دارید از جراح خود دستورالعمل های دقیق را بپرسید.

 چقدر زمان برای بازگشت به فعالیتهای نرمال لازم است؟

بسته به وضعیت سلامت عمومی فرآیند ریکاوری برای هر بیمار متفاوت است. ممکن است سه ماه طول بکشد تا بتوانید به بیشتر فعالیت های نرمال خود بازگردید. برمبنای درجه علائم درمان فیزیکی هم می تواند در برخی موارد در دو هفته اول کمک کند.

اگر نیاز به برنامه ریزی پیش از عمل دارید باید بدانید ممکن است برای برخی امور مثل کارهای منزل، حمام کردن و خرید نیاز به کمک داشته باشید. مراقبت محافظه کارانه دیگری که ممکن است جراح شما توصیه کند پوشیدن یک پشت بند سبک برای کنترل حرکات می باشد. اما این برای تمام بیمارانی که تحت درمان جایگزینی دیسک کمر هستند توصیه نمی شود و بستگی به شرایط عمومی بیمار دارد. پشت بند عموما برای دوهفته و به منظور پیشگیری از آسیب هایی ست که دلیل آن حرکات شدید می باشد. آسیب ممکن است به علت کشش بیش از حد ماهیچه های محافظ ستون فقرات باشد.

اکنون شما می توانید تصویری واقع گرایانه از زندگی بعد از جراحی دیسک کمر و تقریبا جواب روشنی برای این سوال داشته باشید که آیا واقعا می توانیم به زندگی عادی بازگردیم؟

پاسخ در صورتیکه جراحان زبده ای را انتخاب کنید، دستورالعمل های مربوطه را دنبال کنید، مراقبت های محتاطانه درست را رعایت کنید و درنهایت توقعات واقعی از زندگی بعد از جراحی دیسک کمر داشته باشید، «بله» است.

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply