فیوژن ستون فقرات برای درمان اسکولیوز یک جراحی بزرگ است. با این حال خود جراحی تنها بخشی از یک فرایند طولانی است. در حالی که بیمار طی دو تا چهار هفته قادر به بازگشت به برخی فعالیتهای محدود است ، دوره بهبودی معمولاً شامل حداقل 6 تا 12 ماه پیشرفت مداوم است که با دنبال کردن یک برنامه مراقبت مشخص شده توسط تیم پزشکی حاصل می شود.

قبل از تصمیم گیری در مورد جراحی اسکولیوز ، توصیه می شود که بیمار با آنچه در طول مراقبت های بعد از عمل انتظار دارد و همچنین تعهد لازم برای تکمیل روند بهبودی و کسب نتیجه مطلوب ، آشنا شود.

بهبودی کامل تا 12 ماه طول می کشد

وقتی بیشتر افراد در مورد جراحی فیوژن ستون فقرات اطلاعات به دست می آورند، ممکن است به اشتباه تصور کنند که همجوشی ستون فقرات در حین جراحی انجام شده است. در حالی که این جراحی با میله، پیچ و پیوندهای استخوانی زمینه ساز می شود تا ستون فقرات به تدریج در مدت زمان طولانی جوش بخورد، این روند معمولاً 6 تا 12 ماه طول می کشد.

بیماران می توانند در طی یک یا دو روز پس از جراحی اسکولیوز حرکت خود را شروع کنند. کل مدت بستری در بیمارستان معمولاً چهار تا هفت روز است. بیماران می توانند حدود دو تا چهار هفته پس از جراحی به مدرسه یا کار بی تحرک یا میز تحریر خود برگردند ، اما در حین جوش خوردن استخوان فعالیت باید محدود شود.

عواملی که بر بهبودی تأثیر می گذارند

اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی اسکولیوز ایدیوپاتیک – اسکولیوز بدون دلیل مشخص – قرار می گیرند ، نوجوانان یا جوانان هستند. این گروه سنی در مقایسه با افرادی که سن بالاتری دارند و از مشکلات سلامتی بیشتری رنج می برند ، میل به بهبودی بیشتری بعد از عمل جراحی دارند.

مراقبت بعد از جراحی اسکولیوز

سایر عواملی که می توانند بر بهبودی تأثیر منفی بگذارند عبارتند از:

سیگار کشیدن

نیکوتین یک سم شناخته شده استخوان است که رشد استخوان را مختل می کند. سیگار کشیدن یا هر شکل دیگری از نیکوتین – مانند آدامس ، سیگار الکترونیکی و … – خطر شکست جراحی فیوژن ستون را تا حد زیادی افزایش می دهد. اگرچه کار ساده ای نیست ، اما مصرف کنندگان نیکوتین باید قبل از جراحی فیوژن ستون فقرات این کار را ترک کنند.

چاقی

مطالعات نشان داده است که افراد چاق در طی و بعد از جراحی در مقایسه با بقیه افراد عوارض بیشتری دارند.

افسردگی

افراد مبتلا به افسردگی میل به تاخیر در بهبودی بعد از عمل جراحی دارند ، تا حدی به این دلیل که احتمالاً طبق دستور پزشک مانند سطح فعالیت تجویز شده و دوزهای دارویی ، عمل نمی کنند .

موارد فوق لیست کاملی از عواملی که می توانند در بهبودی بیمار بعد از جراحی اسکولیوز تأثیر بگذارند نیست. پزشکان سابقه پزشکی و سبک زندگی بیمار را هنگام بحث در مورد جوانب مثبت و منفی جراحی اسکولیوز ارزیابی می کنند.

بازگشت به فعالیتهای قبل از جراحی

به طور معمول ، بیماران می توانند بسیاری از فعالیت های قبل از جراحی خود را 6 تا 12 ماه پس از همجوشی از سر بگیرند ، زیرا جوش خوردن ستون فقرات قفسه سینه و كمر فوقانی باعث تغییر بیومكانیك ستون فقرات نمی شود. بیماران زن که از جراحی اسکولیوز بهبود یافته اند ، هنوز هم می توانند باردار شده و نوزاد را از طریق واژن زایمان کنند.

منبع

Tags: , , , ,

Leave a Reply